sp11

Coraz bardziej twórczy Płock

Panie i Panowie, uroczyście ogłaszamy, że właśnie wystartowała kolejna edycja projektu "Szkoła Wspierająca Uzdolnienia". Trzymamy kciuki za powadzenie akcji rozwijania kreatywności
w naszym mieście.


 


Te liczby mówią same za siebie - piąta edycja SWU w szkołach podstawowych, druga w gimnazjach i pierwsza w szkołach ponadgimnazjalnych - od 10 lat projekt propagujący rozwijanie twórczości płockich uczniów nie słabnie na sile i zatacza coraz szersze kręgi. Jak wielokrotnie podkreślał prof. Krzysztof Szmidt, guru polskiej psychopedagogiki twórczości: "SWU to projekt na skalę niespotykaną, a Płock powinien uznać, że obrazem jego marki jest kreatywność".


Podczas pierwszego spotkania dla nauczycieli swój wykład "Edukacja dla twórczości jako konieczność cywilizacyjna" wygłosił prof. Krzysztof Szmidt, rozpoczynając tym samym 40-godzinne szkolenie z psychopedagogiki twórczości. Drugiego dnia warsztaty poprowadziła Aleksandra Chmielińska, doktorantka Uniwersytetu Łódzkiego. W wykładach i ćwiczeniach uczestniczyli nauczyciele z Zespołu Szkół nr 1, Zespołu Szkół Technicznych, Gimnazjum nr 5, Gimnazjum nr 6 oraz Szkoły Podstawowej nr 11 w Płocku.


Szkolenia zakończą się w marcu tego roku. Kolejnym zadaniem uczestników będzie opracowanie szkolnych programów rozwijania zdolności i zainteresowań uczniów, które podczas wakacji zaopiniują eksperci projektu. W roku szkolnym 2015/2016 nauczyciele będą organizowali i prowadzili lekcje twórczości, a we wrześniu 2016 r. przedstawią efekty swojej pracy komisji akredytacyjnej. W tzw. międzyczasie będą mogli uczestniczyć w Międzyszkolnych Festiwalach Twórczości, galach kreatywności i wielu innych miejskich wydarzeniach.


Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych DELTA, MSCDN Wydział
w Płocku, dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Płocka. Koordynatorem projektu jest Elżbieta Lemańska, nauczyciel konsultant MSCDN Wydział w Płocku.