sp11

Recyklingowy Kopciuszek rządzi

Zamiast atłasów i jedwabi - stare gazety, aluminiowa folia i papier toaletowy, zamiast wróżki z  czarodziejską różdżką – Agnieszka Werner - Szyrle, kostiumograf, która inspirowała i pomagała    nauczycielkom uczestniczącym w warsztatach zorganizowanych w ramach Międzyszkolnych Spotkań  Twórczych wykonać z niepozornych materiałów kreacje sceniczne godne Oskara.


Dwudniowe Międzyszkolne Spotkania Twórcze odbyły się po raz siódmy. Zorganizowały je Szkoła Podstawowa nr 11 w Płocku oraz płocki Wydział Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Pierwszego dnia uczestnicy MST – dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych uczestniczyli w zmaganiach pod hasłem „Mamobotem, tatozetą, dzidkolarem, babciopiekiem, siostrostrojem, bratokompem i zwierzopilem odkrywamy Archipelag Rodziny.” Zadaniem podróżników było odkrywanie sekretów tajemniczych wysp archipelagu.

Drugiego dnia nauczyciele mogli wziąć udział w dwóch warsztatach. Pierwsze PKP: Poszukiwanie, Kombinowanie i Przekształcanie poprowadziła Monika Just - nauczycielka, trenerka kreatywności, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego, Wyższej Szkoły Informatycznej, Społecznej Akademii Nauk oraz Akademii Humanistyczno - Ekonomicznej w Łodzi. Ich celem było zapoznanie nauczycieli z systemem ćwiczeń rozwijających własne myślenie twórcze z konkretnym przełożeniem na pracę z dzieckiem w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.


Drugie - Warsztaty tworzenia z niczego i opowiadania bez użycia słów poprowadziła Agnieszka Werner –Szyrle, kostiumograf filmowy, która pracowała przy realizacji filmów fabularnych, seriali telewizyjnych oraz spektakli teatralnych. Uczestnicy mogli zapoznać się ze specyfiką zawodu kostiumografa oraz rozwinąć umiejętności odczytywania informacji o postaci z jej ubioru. Jedno z zadań polegało na stworzeniu strojów scenicznych do bajki o Kopciuszku. Do dyspozycji były stare gazety, zużyte reklamówki, folie, papier toaletowy, tapeta i taśma klejąca. Banalne? Wprost przeciwnie! Okazało się, że rozwijana przez lata wyobraźnia nauczycielek uczestniczących w projekcie „Szkoła Wspierająca Uzdolnienia” oraz ogromne doświadczenie prowadzącej to mieszanka wybuchowa, która przyniosła niesamowite efekty. Każda postać z bajki:  „żywa” karoca i stangret, wróżka, rodzina królewska i dwóch Kopciuszków - przed i po transformacji miała wyjątkowy i niepowtarzalny kostium.

Na zakończenie doszło do integracji dwóch twórczych grup – bohaterki ekologicznej wersji „Kopciuszka” zaprezentowały swoje stroje koleżankom z sąsiedniego warsztatu.