sp11

Kreatywne wyprawy młodych podróżników – VI edycja MST za nami

Uwaga, ogłoszenie! Niezwykłe wycieczki oryginalnymi środkami transportu poleca swoim klientom Twórcze biuro podróży MST: do wyboru „Możejkoropacz” na Litwę, do Włoch „Portale Cancello”, do Ameryki „Indianolot”. Pojazdy chętnie wypożyczą ich konstruktorzy: przedszkolaki i uczniowie, uczestnicy VI edycji Międzyszkolnych Spotkań Twórczych. Polecamy!

Oryginalne to mało powiedziane! Pojazdy, które przygotowali uczestnicy kolejnej edycji MST były esencją kreatywności, niezwykłej wyobraźni i rozwijanej od najmłodszych lat twórczości w ramach projektu Szkoła Wspierająca Uzdolnienia.
W tym roku I dzień Międzyszkolnych Spotkań Twórczych odbył się pod hasłem „Żaboskoczkiem, Spagettostatkiem, Pandochodzikiem wyruszamy do miasta partnerskiego”. Tradycyjnie wszystkich uczestników gościła „Jedenastka”. Zadaniem dzieci z przedszkoli i uczniów ze szkół podstawowych było wybranie jednego z miast partnerskich, a następnie wymyślenie środka transportu, którym najszybciej i w najbardziej oryginalny sposób do niego dotrą. 9 maja, podczas oficjalnej „gali”, dwuosobowe drużyny w towarzystwie nauczyciela, zaprezentowały niezwykłe dzieła. Przy swoich stanowiskach z dumą wypowiadały się dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 1, 3, 11, 15, 13, 21,27, 29 i 31 oraz uczniowie ze Szkół Podstawowych nr 1, 3, 13, 11, 21, 22, Szkoły Podstawowej w Bodzanowie i w Starych Proboszczewicach.

 


Dla przykładu, uczniowie Szkoły Podstawowej w Starych Proboszczewicach przygotowali „Portale Cancello”, który może przetransportować szkolną delegację do miasta Forli we Włoszech. – Przygotowaliśmy urządzenie, którego konstruowanie sprawiło nam wiele radości – opowiadały podczas swojej prezentacji Maja i Marysia. – Wszyscy byliśmy zgodni, że najszybciej i najwygodniej przemieszczają się aktorzy filmów fantastycznych, wykorzystując właśnie teleportale. Następnie, nasza Pani zorganizowała zabawę w odgadywanie znaczenia nazwy Forli. Jeden z naszych kolegów powiedział, że to typ drzwi produkowanych przez firmę o podobnie brzmiącej nazwie. Bardzo nam się to spodobało. Drzwi skojarzyły nam się z bramą, w efekcie połączyliśmy teleportal z bramą i stworzyliśmy „Portale Cancello”. Urządzenie jest proste w obsłudze. Wystarczy wybrać miasto, do którego chce się podróżować, a następnie stanąć przed teleportalem i wcisnąć start. Przechodzimy na druga stronę i w jednej chwili przenosimy się o setki kilometrów. Nic prostszego! – zapewniły.
Z kolei uczniowie SP nr 21 wymyślili i przygotowali środek transportu, który zawiezie ich do Możejek na Litwie. –

 


Tworzenie to nauka, która ekologicznych rozwiązań szuka!
Puszki, pudła i butelki.
Będzie z tego pojazd wielki.
Gdy to wszystko połączymy „Możejkoropacza” zrobimy!


– okrasili wierszem opis swojego pojazdu Michał Łobodziński i Mikołaj Zoń z klasy III b.
To samo miasto zainspirowało maluchów z MP nr 1. Przedszkolaki przygotowały RAFINOWAGONAS. – Chcielibyśmy pojechać na Litwę, do Możejek, gdzie jest rafineria – tłumaczył dzielnie w swoim dziecięcym stylu mały Igor. – Nasz pojazd składa się z rurek, jego paliwem jest olej napędowy, narysowaliśmy na nim samochody i to, co produkuje się ropy. No i to by było na tyle – dodał z rozbrajającym uśmiechem.


II etap MST odbył się 14 maja w MSCDN Wydział w Płocku. Warsztaty dla nauczycieli poprowadziły Małgorzata Jastrzębska, pedagog, socjolog, kilkukrotna laureatka polskiej i światowej zespołowej Olimpiady Kreatywności oraz Monika Just, nauczyciel, trener kreatywności, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego. Organizatorami dwuetapowego wydarzenia są MSCDN Wydział w Płocku oraz Szkoła Podstawowa nr 11.