sp11

Tropiciele i Zdobywcy kontra „Kolorowyrolek” - Międzyszkolne Spotkania Twórcze

Całkiem zgrabny „Stolot” ze stopy w towarzystwie „Motoskrzydlaka” , umuzykalnionego „Metrumbruma” i niebezpiecznej „Żaboroboryby” zabrały w kreatywną podróż najmłodszych uczestników V edycji Międzyszkolnych Spotkań Twórczych.

 

W niezwykłej wyprawie uczestniczył i gości zabawiał tajemniczy „Mieszkaniec tęczy”, który według przedszkolaków z MP nr 1, 2 i 21 jest „kolorowy, wesoły, ma skrzydła i bardzo lubi bawić się z dziećmi”. A żeby nikt nie pozostał na Ziemi, usługi transportowe do „Krainy Kreatywności” zapewniła barwna „Kosmotaksi” wymyślona przez dzieci z MP nr 13, 16, 19. Kto się nie załapał, niech żałuje!

O tym, że twórczość w Płocku ma się bardzo dobrze świadczy nie tylko niczym nieograniczona wyobraźnia maluchów, ale również frekwencja placówek, które zgłosiły swój udział w imprezie - łącznie 29 przedszkoli i szkół podstawowych! Oprócz wyżej wymienionych, w warsztatach i „zadaniu twórczym” wzięły udział dzieci z MP nr 3, 8, 9, 11, 25, 27, 29, 31, 34, 35, z SP nr 6, 11, 15, 16, 22, 23 oraz
z Zespołu Szkół w Radzanowie.

Tegoroczne Międzyszkolne Spotkania Twórcze trwały dwa dni. Pierwszy dzień, poświęcony twórczości dzieci, odbył się w „Jedenastce”. Podczas gdy najmłodsi tańczyli, śpiewali, rysowali, malowali, ich starsi koledzy szukali w mieście kopert z zadaniami, za wykonanie których otrzymywali niezwykle cenne Chrobrodenary. W Miejskiej Grze wzięło udział 8 drużyn ze Szkół Podstawowych nr: 1, 3, 5, 6, 11, 12, 13, 21.

Każdą reprezentowało 3 uczniów klas IV-VI i nauczyciel. Drużyny otrzymały mapę z zaznaczoną trasą oraz miejscami, w których oczekują koperty z zadaniami do wykonania. Młodzi poszukiwacze skorzystali z gościnności różnych płockich instytucji oraz zaprzyjaźnionych firm: Starostwo Powiatowe, Aeroklub, Mazowiecka Jednostka Wdrażania Projektów Unijnych, MDK, Nadleśnictwo, Dom Darmstadt, Teatr, Dzieci Płocka, Delegatura Kuratorium Mazowieckiego w Płocku, Pływalnia Jagiellonka, Dom Broniewskiego, Odwach, Foto Jakowscy, Cukiernia Mochowo, Sklep KEM.

Przewodnikiem każdej drużyny był nauczyciel z SP 11 - Opiekun Chrobrodenarów, który oceniał wykonanie zadań twórczych (zadań "na już") i przyznawał za zadania symboliczne monety - Chrobrodenary. Suma zdobytych monet decydowała o zdobyciu odpowiedniego poziomu. Drużyny ze Szkół nr 1, 3, 5, 6, 13, 21 zdobyły poziom Tropicieli Chrobrodenarów (poziom drugi). Dwa zespoły, ze szkoły nr 11 i 12 zdobyły poziom Zdobywców Chrobrodenarów (poziom pierwszy).

- Liczba zgłoszonych do warsztatów oraz Gry Miejskiej dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów szkół podstawowych świadczy o celowości i potrzebie takich spotkań – podkreśla Maciej Karczewski, dyrektor SP nr 11. - W założeniu MST jest okazją do wymiany doświadczeń, zaprezentowania pomysłów nauczycieli biorących udział w projekcie Szkoła Wspierająca Uzdolnienia. Nie ma tu rywalizacji, jest współpraca i dobra zabawa – dodaje.

Drugiego dnia MST do płockiego Wydziału MSCDN przyjechali specjaliści od kreatywności: dr Kamila Witerska, adiunkt w Katedrze Dydaktyki Ogólnej i Psychodydaktyki Twórczości Akademii Humanistyczno – Ekonomicznej w Łodzi oraz dr Jacek Gralewski z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie (w zastępstwie prof. Macieja Karwowskiego). W warsztatach wzięli udział nauczyciele przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów, prowadzący zajęcia z twórczości
i zajmujący się tematyką kreatywności.
- Czerpiemy ogromną satysfakcję z faktu, że tylu nauczycieli – realizatorów SWU i PWU zaangażowało się w Międzyszkolne Spotkania Twórcze – zaznacza Elżbieta Lemańska, koordynator projektu Szkoła Wspierająca Uzdolnienia, nauczyciel konsultant MSCDN Wydział w Płocku. – Największym uznaniem nauczycieli cieszyły się warsztaty „Drama kreatywna”, które na pewno przyczynią się do wzbogacenia ich umiejętności, a to z kolei będzie miało przełożenie na jeszcze ciekawsze zajęcia z twórczości dla uczniów.

Organizatorem dwudniowej imprezy była Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 11 oraz Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli.