sp11

Pekoc, Polck i Piuck, czyli Wariacje o Płocku według uczniów

O tym, że wyobraźnia i nauka to połączenie doskonałe przekonali się wszyscy uczestnicy imprezy pt. „Wariacje o Płocku, czy twórcze odkrywanie miasta”, zorganizowanej w ramach Dnia Płockich Inicjatyw Pozarządowych. Niezwykłe, twórcze pomysły uczestników projektu „Szkoła Wspierająca Uzdolnienia” i ponadprzeciętna wiedza Deltaklubowiczów fascynowały
i zadziwiały wszystkich gości.

 

Podczas dwugodzinnej imprezy nikt się nie nudził. Wielka sala konferencyjna w Centrum Edukacji wyglądała jak centrum naukowo – eksperymentalne, w którym rolę naukowców i ekspertów od twórczości pełnili uczniowie i nauczyciele szkół podstawowych i gimnazjów z Płocka.

Uczestnicy SWU: SP nr 1, 3, 5, 6, 11, 21 i 22 przygotowali dla gości szereg zadań pod wspólnym hasłem „Twórczo zdobywamy klucze do tajemnic Płocka”.

I tak, Szkoła Podstawowa nr 22 wymyśliła m.in. zadanie, które polegało na ułożeniu loga i hasła dla Płocka z małych, papierowych flag. Wśród wielu pomysłów pojawiło się m.in. serce. Jego autorka, Wiktoria Cieślińska z SP nr 1, przyznała, że po prostu bardzo lubi swoje miasto. Jej koleżance Kamili Wojnarowskiej, Płock skojarzył się natomiast z labiryntem. W tym przypadku inspiracją był najprawdopodobniej gąszcz zakorkowanych ostatnio ulic…

Z kolei Szkoła Podstawowa nr 6 postawiła jednocześnie na twórcze i logiczne myślenie. Wykorzystała w tym celu piłki „edubal”, które posłużyły m.in. do ułożenia zupełnie nowej nazwy dla naszego miasta.
Z bazy, którą stanowił wyraz „Płock”, powstały np. Pekoc, Polck i Piuck.

Niczym nie ograniczona wyobraźnia uczniów i nauczycieli wszystkich szkół przyniosła zaskakujący efekt - wizję miasta idealnego: place zabaw z zapierającymi dech wieżami (SP nr 22) sąsiadują
z tęczowymi, ekologicznymi kominami Orlenu (SP nr 1), nad nimi, na niebieskich balonach, unosi się latająca sala gimnastyczna (SP nr 11), a z oddali widać niezwykły pojazd: ni to samolot ni statek, który zależnie od życzenia pasażerów, drogą powietrzną lub morską, transportuje uczniów do szkoły (ZS nr 2). W wolnym czasie, wykorzystując wyobraźnię i kolorowe fragmenty zdjęć Płocka, mieszkańcy malują własny obraz miasta (SP nr 3) lub, za pomocą kartki i farb odkrywają tajemnicze nazwy postaci, ulic
i miejsc związanych z naszym miastem (SP nr 5).

Za każde poprawnie wykonane zadanie uczestniczy otrzymywali puzzle, które po ułożeniu pełniły rolę kluczy do tajemnic Płocka.

Tymczasem, po drugiej stronie sali, Deltaklubowicze zdradzali tajniki wiedzy fizycznej, chemicznej i matematycznej. Na przykład Anna Garwacka i Wiktor Bregier z G14 – za pomocą płynu do mycia naczyń, linijki, korka, widelców i balonów tłumaczyli jak działa siła parcia, energia wewnętrzna, środek ciężkości i napięcie powierzchniowe, a Paweł Winiarek i Bartosz Gutowski, również z G14 przekonywali m.in. dlaczego warto zapinać pasy podczas jazdy samochodem. Jednak najwięcej pracy zajęła deltaklubowiczom budowa szkieletowego modelu płockiej katedry. Jak sami przyznali, na stworzenie modelu idealnego potrzebowaliby zdecydowanie więcej czasu, jednak powstały szkielet nie pójdzie
w niepamięć – został sklasyfikowany jako wyzwanie na kolejną imprezę.

W związku z tym, że motywem przewodnim zabaw był Płock, nie mogło zabraknąć również przedstawicieli projektu „Płocki Festiwal Kultury Języka Polskiego”: Grażyny Rybickiej, nauczyciela
j. polskiego w ZS nr 3 i Joanny Wodowskiej, nauczyciela historii w G5. W zabawny sposób ćwiczyły
z uczniami wymowę i wskazywały najczęściej popełniane błędy. Dla przykładu sugerujemy ćwiczenie:

 

Mama mima mełła mak,

a mim mamie mówił tak:

„Mamo moja, mamo miła,

ma mamona się skończyła…”.

(„Mama mima”, Łukasz Dębski)


Sobotnią imprezę najlepiej można podsumować opiniami gości: - Świetna sprawa, doskonały pomysł – podkreślała Irena Kowal, babcia Mateusza z SP nr 5, która do Centrum Edukacji przyszła razem
z wnuczkiem. - Dzieci mogą wspaniale spędzić czas i przy okazji rozwijać swoje zainteresowania. Natomiast Sandra Ptaszyńska z SP nr 3, która do CE przyprowadziła tatę, na pytanie, co najbardziej jej się podobało, z nieudawanym zadowoleniem odpowiedziała: Wszystko! I dodała – Za rok też tutaj przyjdę!

Imprezę zorganizowało Stowarzyszenie Inicjatyw edukacyjnych DELTA i MSCDN Wydział w Płocku.