sp11

Poławiacze pereł i Sternicy kreatywności zmieniają płocką szkołę

            

Twórczości nie zbudujemy na piasku, ale na solidnej, dobrze przekazanej wiedzy. Ważne, by dziecko doświadczało w szkole różnych przeżyć, by miało prawo do błędów i ćwiczeń. Między innymi takie wnioski popłynęły z konferencji „Od kreatywności do innowacyjności” zorganizowanej przez MSCDN i SIE DELTA w Płocku...

 

 

 

Twórczości nie zbudujemy na piasku, ale na solidnej, dobrze przekazanej wiedzy. Ważne, by dziecko doświadczało w szkole różnych przeżyć, by miało prawo do błędów i ćwiczeń. Między innymi takie wnioski popłynęły z konferencji „Od kreatywności do innowacyjności” zorganizowanej przez MSCDN i SIE DELTA w Płocku.

Blisko 250 nauczycieli, przedstawicieli uczelni wyższych, władz samorządowych i instytucji pozarządowych uczestniczyło w konferencji poświęconej podsumowaniu 10 lat realizacji projektów Szkoła wspierająca Uzdolnienia i DELTAKLUB. Obydwa projekty wspierają płockie dzieci i młodzież w rozwijaniu kreatywności i swojej pasji, uczą że warto przełamywać stereotypowe myślenie i szukać niestandardowych rozwiązań. Spotkanie w Centrum Widowiskowo Sportowym ORLEN Arena w Płocku było zatem doskonałą okazją, by podyskutować o tym, czy polska szkoła zabija kreatywność oraz jak przekuć kreatywność w innowacyjność. Odpowiedzi na powyższe pytania próbowali znaleźć: Marta Czapińska -Szefowa Zespołu Strategicznego przy Ministrze Edukacji Narodowej, Anna Przybylska - Prezes Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności,Elżbieta Piotrowska-Gromniak - Prezes Stowarzyszenia "Rodzice w Edukacji" oraz prof. dr hab. inż. Janusz Zieliński - Prorektor Politechniki Warszawskiej Dziekan Wydziału Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii, prof. dr hab. Krzysztof Szmidt z Uniwersytetu Łódzkiego i Cezary Supeł - koordynator w Zespole Projektów Innowacyjnych i Działań Badawczo - Rozwojowych Urzędu Miasta Płocka. Dyskusję poprowadził Dariusz Bugalski – dziennikarz Programu 3 Polskiego Radia.

- Szkoła nie jest toporem na kreatywność – broniła polskiego systemu edukacji  Anna Przybylska, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności. - Twórczy nauczyciele potrafią znaleźć przestrzeń dla rozwijania twórczych postaw oraz dla rozwijania siebie. Wśród nich jest wiele pereł, które wiedzą jak łowić kolejne perły... – i dodała – Nauczyciel, który ma poczucie bezpieczeństwa, podmiotowości będzie potrafił dać uczniom skrzydła, dzięki którym polecą w wybranym przez siebie kierunku…

- Twórczość opiera się na dobrze przekazanym zasobie wiedzy, bo musimy pamiętać, że nie można budować gmachu twórczego na piaskach – podkreślał z kolei prof. Krzysztof Szmidt.Zgodził się z nim prof. Janusz Zieliński, który zaakcentował, że kreatywność możemy budować na wiedzy podstawowej.

Dorota Sokołowska, Mazowiecki Kurator Oświaty nawiązała do wielokrotnie sygnalizowanej podczas konferencji konieczności wykonywania ćwiczeń pogłębionych. Bo, jak zwracali uwagę eksperci, tylko ćwicząc można odnieść sukces w danej dziedzinie aktywności. - Jeśli ktoś chce wykopać studnię - nie kopie 10 dołków. Żeby dokopać się  do źródła musi przebijać sie przez skały i kopać w jednym miejscu. Jeśli będziemy sie zniechęcać, nigdy nie dotrzemy do wody.

Tymczasem Cezary Supeł zwrócił uwagę na fakt, że 98 proc. Polskich firm to mikro – i małe przedsiębiorstwa, w których problemy innowacyjności są "Himalajami" nie do przeskoczenia. Margines błędu jest minimalny, ponieważ on kosztuje.

Podczas dyskusji padały również stwierdzenia, że powinniśmy  mówić o twórczych nauczycielach, a nie twórczej szkole, ponieważ to właśnie kreatywny nauczyciel potrafi stymulować postępy i wówczas szkoła będzie miała inne oblicze. Ważna jest również współpraca nauczycieli z rodzicami, dzięki czemu łatwiej będzie nawiązać porozumienie, które będzie sprzyjało rozwijaniu kreatywności.

Wszyscy zgodnie stwierdzili, że nauczyciele uczestniczący w projektach SWU I DELTAKLUB są na najlepszej drodze, by zmienić oblicze polskiej szkoły. W związku z powyższym to właśnie oni, dla potwierdzenia ich zasług w "łowieniu talentów" i wspieraniu wszechstronnego rozwoju dzieci, otrzymali Patenty Sterników kreatywności. Z kolei liderzy projektów oraz przedstawiciele władz samorządowych, instytucji naukowych i pozarządowych otrzymali dyplomy Poławiaczy Pereł. Konferencję pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Płocka i w partnerstwie z Uniwersytetem Łódzkim Wydział Nauk o Wychowaniu, Polskim Stowarzyszeniu Kreatywności, Stowarzyszeniu "Rodzice w Edukacji" oraz Centrum Edukacji Grupa Orlen zorganizowało Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych DELTA.

 

 

 

 

Gość dnia 28.04.2015 - Anna Przybylska by Www.Radioplock.Eu on Mixcloud

 

 

Gość dnia 22.04.2015 - Elżbieta Lemanska by Www.Radioplock.Eu on Mixcloud

 

 

Zestawienie bibliograficzne w wyborze za lata 2003 – 2015